DF kræver storkepar skudt

Et storkepar på Als ruger æg for første gang siden 1954. Det har fået Dansk Folkeparti til at kræve de store trækfugle aflivet prompte

DF kræver storkepar skudt
Foto: storkene.dk

"Da jeg hørte om de storke, tænkte jeg: Det skal blive en gammel løgn", fnyser Dansk Folkepartis formand, Kristian Thulesen-Dahl.

"De fugle har deres almindelige færden i det sydlige Afrika, Iran og Indien. Engang i mellem vil de så herop, for at sætte unger i verden. Udelukkende fordi de ved, at venlige lokale forbarmer sig over dem og giver dem føde".

Landets storkevenner bekræfter, at de agter at hjælpe det unge storkepar.

"Det er et ungt par, der i uvidenhed har slået sig ned et sted, hvor føden måske kan være lidt knap. Det vil vi selvfølgelig hjælpe parret med", siger en begejstret alsisk ornitolog.

En holdning Thulesen-Dahl finder naiv:

"Selvom fuglene nasser løs på den danske gæstfrihed, rejser de stadigt flittigt tilbage til deres respektive hjemegne på ferie. Det har vi set talrige eksempler på", fastholder partiformanden


Bliv opdateret hver dag – Følg Helt Normalt på Facebook

MERE TOP UNDERHOLDNING

OM DETTE SITE

Ryd Forsiden er en del af comedysitet Helt Normalt.

Helt Normalt er skabt af Wulffmorgenthaler og præsenteres i samarbejde med Politiken.

Kreativt ansvarlig
Mikael Wulff
Redaktør og hovedforfatter
Michael "MC" Christiansen
Grafik
Jeppe Morgenstjerne
Executive producer
Morten E. Wulff
Indhold
Wulffmorgenthaler
Thomas Warberg
Dagsson
Mikkel Rask

MØD OS PÅ FACEBOOK